BIavra

XLOOKUP funkcija

Sadržaj

Uvod

Pokušao sam objasniti načine pretraživanja podataka u Excelu preko funkcija XLOOKUP, VLOOKUP i INDEX/MATCH.

Željeni podaci

Ovo su podaci koje želimo dobiti pretraživanjem po nazivu osobe. Konkretno, zanimaju nas svi podaci koji se odnose na osobu “Pero”.

Slika 1 - pretraživanje po osobi

A ovo su podaci koje želimo dobiti pretraživanjem po plaći za siječanj. Traži se osoba i svi njezini podaci čija je plaća jednaka ili prva veća od tražene.

Slika 2

VLOOKUP i zašto ne?

Oni koji su radili u Excelu teško da su izbjegli raditi sa funkcijom VLOOKUP. Vjerujem da pripadam većini kojoj se nisu svidjele neke njezine mane i ograničenja. Posebno tu mislim na potrebu prilagođavanja sadržaja kako bi se formula VLOOKUP uopće mogla koristiti. 

Princip rada formule je slijedeći: odredi se područje podataka u kojem se obavlja pretraživanje i vraća se određena vrijednost. Pretraživanje se obavlja po podacima u prvoj koloni unutar označenog ranga, a izlazni podaci mogu biti iz bilo koje kolone unutar određenog područja, počevši od prve kolone. Ako ste na primjer željeli obaviti pretraživanje po imenu osobe koja se nalazi u Koloni “A”, sve je u redu.  Ali ako želite obaviti pretraživanje po najbližoj plaći iz kolone “C”, ne možete dobiti podatke iz prethodnih kolona “A” i “B”!

Slika 3

INDEX & MATCH

Većina Excel korisnika bi brzo uvidjela njezine mane i ograničenja, pa bi prešli na kombinaciju INDEX i MATCH (nadalje IM) funkcija. Jednom probaš IM i više se ne vraćaš na VLOOKUP. IM je nešto kompliciraniji izraz, kod kombiniranja sintaksi možda i nelogičan slijed parametara. Ali to je kombinacija koja je odrađivala svoj posao.

XLOOKUP

A onda se dogodio Office 365 i rođen je XLOOKUP. Neću lagati ako kažem da je ta funkcija trebala biti odavno kreirana. Neću posebno pisati sintaksu za upotrebu funkcije. Sve o njoj možete naći na službenoj Microsoft stranici. Ono što kod nje oduševljava je njezina  jednostavnost i efikasnost.

Pogledajmo funkciju XLOOKUP u jednostavnoj akciji.

Primjer 1

Želimo znati u kojem Odjelu radi Pero? Ako ima više osoba koje se zovu Pero, uzima se prva po redu (moguće je izmijeniti način pretraživanja, ali da ne kompliciramo). U ćeliju H2 unesemo slijedeću formulu:

=XLOOKUP(Osoba;A2:A9;B2:B9;0)

Pogledamo li sadržaj kolone H2 u koju je unijeta formula, vidimo da smo dobili rezultat “A”. To je podatak iz ćelije B5, jer je prvi Pero nađen u retku 5, a podatak koji smo željeli dobiti – Odjel nalazi se u koloni B.

Slika 4

Primjer 2 – prikaz više podataka

Sada želimo da nam se prikažu SVI podaci vezani za Peru. U ćeliji H2 upišemo slijedeću formulu koja će kao izlazne obuhvatiti sve nađene podatke od B2 do E9. Znači, želimo dobiti sve podatke za nađenu osobu, osim samog naziva osobe.  U ćeliju H2 upišemo slijedeću formulu:

=XLOOKUP(G2;A2:A9;B2:E9;0)

Slika 5

Dobili smo podatke koji se ne odnose samo na Odjel, već i na plaće po svim  mjesecima.

Pogledajmo što se nalazi u traci za formule ako označimo ćeliju I2; tu se nalazi  formula svijetlo sive boje (inače se ćelije označavaju s različitim bojama), što znači da je sadržaj ove ćelije dobiven prema formuli iz neke druge ćelije (ovdje iz H2) i ista se ne može mijenjati. 

Slika 6

Primjer 3 – upotreba đokera

Poželimo li pretraživanje po dijelu teksta, funkcija XLOOKUP radi sa zamjenskim znakovima ili đokerima. Npr. znak “*” zamjenjuje bilo koji niz znakova i ako tražimo osobu koja u nazivu sadrži tekst “ero”, pronaći se će “Pero“. Ovo je formula:

=XLOOKUP(“*” & G2 & “*”;A2:A9;B2:E9;”Nema podataka”;2,1)

Slika 7

Primjer 4 – TRANSPOSE

I na kraju, ako Vas možda nervira način prikaza izlaznih podataka u retku, to se jednostavno može promijeniti ugnježđivanjem funkcije XLOOKUP unutar funkcije TRANSPOSE. Samo se upiše TRANSPOSE sa otvorenom i zatvorenom zagradom unutar kojih se kopira formula XLOOKUP:

=XLOOKUP(“*” & G2 & “*”;A2:A9;B2:E9;”Nema podataka”;2,1)

Slika 8

Primjer 5 – pretraživanje po plaći

I sada dolazimo do onoga što ne može napraviti funkcija VLOOKUP. Tražimo sve podatke iz retka u kojem je plaća za siječanj najbliža vrijednosti 11.000 kn, ali da je jednaka ili veća od tog iznosa. U ćeliji H3 unesemo slijedeću formulu:

=TRANSPOSE(XLOOKUP(H3;C4:C11;A4:B11;”Nema podataka”;1))

Pretraživanje plaće iz kolone “C” dobijemo bez ikakvih problema i podatke iz kolona “A” i “B”, što se preko VLOOKUP-a ne može dobiti.

Slika 9

U nastavku se nalazi video zapis nekih od prethodno navedenih primjera:

Post Views: 432